Tarım ve Hayvancılık Destekleri

TKDK Hibe Hayvan Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 senesinde büyükbaş etçil veyahut sütçü üstüne yatırım yapacaklar ile küçükbaş koyun, kuzu veya kanatlı hayvan tavuk çiftçiliği kurmayı düşünenlere işletmeleri için ülkemizde hibe desteği olanağını yalnızca TKDK karşılamaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu diyerek açılımı olan bu ünite IPARD projesi kapsamında 2021 senesi girmek üzere pekçok alanda çiftçilere hibe imkanları karşılamaktadır. Bu kurum istenilen şartları sağlanması halde ve hazırlanan projenin de kabul görmesi ile birlikte %50 ile %70 oranları arasında devlet hibe olanakları sağlar. Peki TKDK yönünden istenilen şartlar ve gerekli evraklar nelerdir? TKDK hibe hayvan kredisi nasıl alınır?

TKDK Nedir?

TKDK yani uzun ismi ile Tarım ve rustik kalkınmayı destekleme kurumu yönünden verilen hibe krediler yardımıyla ülkemizde bulunan pekçok vilayet ve ilçede büyükbaş hayvancılık, ufak baş hayvancılık, kümes hayvancılığı, kanatlı hayvancılık, et ve süt ürünlerinin üretim tesisleri gibi projelerin onaylanarak kabul görmesi halinde aniden çok girişimcimize devlet desteği verilerek hibe kredi imkanları bilindik ve bu alanda pekçok işletme kurulmuştur.

Sığır çiftliği kredisi imkanlarından faydalanmak için ilk olarak tasdik verileceğine inandığınız hoş bir iş projesi oluşturmanız gereklidir. Daha ardından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gereklidir. Tüm bunların beraberinde tarım ve rustik kalkınmayı destekleme kurumu yönünden tasdik verilen vilayet ve ilçelerde ikamet ediyor olmanız gereklidir. Bu şartlara düzen sağlamış olduğunuz taktirde TKDK müracaat yapabilir ve projenizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Projeniz tasdikli olduğu taktirde sığır çiftliği kredisini çekebilirsiniz.

TKDK Hibe Hayvan Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası yönünden verilen düşük faizli hayvan kredilerinin beraberinde Tarım ve rustik kalkınmayı destekleme kurumu yönünden hibe hayvan kredisi imkanları sunulmaktadır. Tarım ve rustik kalkınmayı destekleme kurumu Avrupa birliği kapsamı yönünden yapılan IPARD uygulamaları yardımıyla dayanak verilen illerde kurulan hayvan çiftlikleri yahut et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri işletmeleri için tasdik gören projelerin yüzde yetmiş oranında hibe dayanak kredileri verilerek çiftçi girişimcilerimizin adedi artarken bunun yanı sıra ülke ekonomisinin de hareketlenmesi amaçlanmaktadır.

Hayvancılık ile uğraşmakta olan binlerce bireyin kusurlarını kapatması ve sonucunda daha iyi bir teşebbüs elde etmesi namına türlü devlet kurumlarından yahut bankalarda kredi, hibe desteği alabilmektedir. Bu noktada geri ödemesiz yahut vadeli olarak geri ödemeli biçimde alınan krediler uzun yahut kısa vadede hayvancılık uğraşları için yeterli olabilir.

TKDK Hibe Hayvan Kredi Destek Başvurusu

TKDK, IPARD uygulamaları kapsamında yalnızca tespit edilen iller kapsamında hayvancılık yapmakta olan yahut uygulamak talip çiftçiler için projeleri kabul görmeleri halinde %70 oranında hibe desteği veren mühim bir kurumdur. Hayvancılık bölümünde bulunan pekçok teşvikten faydalanmak ve sonucunda girişimcilik bölümünde dahi iyi yerlere gidebilmek hedefiyle TKDK hibe hayvan kredi dayanak müracaatı yapabilirsiniz. Bunun için de türlü şartları yerine getirmeli ve gene türlü belgelere de sahip olmalısınız. Aksi taktirde TKDK yönünden uygulanmakta olan hibe desteklerinden yararlanamayacak olup sonucunda de isteğinize göre hedefinize de ulaşamayabilirsiniz. TKDK Hayvan Teşvik İlleri TKDK hayvan teşvik illeri belirttiğimiz üzere yalnızca belli olan illerdir. Bu iller dışında rastgele bir müracaat gerçekleştirmeniz muhtemel değildir. Başvuracağınız yer Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü; Tarım ve Orman İl Müdürlükleridir.

TKDK Hibe Hayvan Kredisinden Yararlanma Şartları

TKDK Hibe Hayvan Kredisinden Yararlanma Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığının sistemine kayıtlı olarak asgari 1 senedir tarımsal etkinliği sürdürüyor olmak, (yeni başlamak isteyenler alamıyor. genç çiftçi ve benzeri. gibi projelere başvurabilirler.) Büyükbaş asgari 10 – en çok 50 baş anaç hayvan kapasiteli Koyun ve keçi olarak 1500 hayvan kapasiteli, 1000 adet kapasiteli damızlık kaz, 1000 adet kapasiteli ticari culuk ve 500 adet kapasiteli ticari kaz yetiştiriciliği, Sıfırdan ahır yapımı, var olan ahırın tadilatı, Teke-koç yahut damızlık boğa alımı, Bu işler için gerekli makinelerin alımı için hibe desteği sağlanmaktadır.

Halihazırda esasen hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin yetiştirdikleri hayvanların küpe numaralarını bildirilmesi, Kredi için müracaatte bulunacak bireyin Çiftçi Kayıt Sisteminde yer alması, Krediye başvuran bireyin talep ettiği kredi miktarı kadar rehin edebileceği bir gayrimenkulünün bulunması Düzenli maaşı olan ve aylık bordrosunu gösterebilecek iki adet çalışan kefil Başvuru yapacak bireyin Ziraat Bankası’na direkt olarak ve şahsen gidip müracaatte bulunması 3 senelik bir bilanço ve teminatın bankaya bildirilmesi şartları bulunmaktadır.

Devlet Hayvancılık İçin Ne Kadar Destek Veriyor?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’de hayvan yetiştiriciliğinin sürekliliğini sağlamayı amaçlar ve bu yönde vatandaşa gerekli yardım ve desteği sağlar. Kampanyalar üreterek, krediler sunarak Türkiye’de çiftçiliğin gelişmesi tarafında adımlar atar. Her ilde bulunan İl Tarım Müdürlükleri üstüne düşen çalışmayı en yararlı olacak biçimde gerçekleştirir. Bakanlık, yapımcılara düşük faizli yahut geri ödemesiz kredi ve destekler sunar. Bankalar itimat gerekli güveni ve teminatı sağlamayan yetiştiricilere kredi müracaat onayı yapmaz. Son 10 senedir yüzlerce şahsa hayvan başına destekleme paraları yatılmış, hibeler ve dayanak kredileri sağlanmıştır.

TKDK Hibe Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Devlet desteklenmiş hibelerin beraberinde türlü bankalarda hayvancılık uygulamak talip çiftçi adaylarına türlü faiz miktarlarında kredi olanağı karşılamaktadır. Bu bankalardan bir alanı şu şekilde sıralanmıştır; Halk bankası, Garanti Bankası, Vakıf Bankası, QNB Finansbank. Bu bankalara ilave olarak Denizbank dahi hayvan yetiştiriciliği için kredi gerçekleştiren avantajlı bankalardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu