KOSGEB Destekleri

Ticari Kredi Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır? 2021 Ticari Kredi Taksitlendirme Yapan Bankalar

Küçük işletmelerden holdinglere, bütün ticari kurum ve kuruluşların, yararlanabilecekleri ticari krediler konusu ile ilgili bir başka merakı “ticari kredi limiti nedir?” sorusunun cevabıdır. Bildiğiniz üzere bankalara yaptığınız kredi müracaatı Findeks’ten alınan kredi notu ve risk raporu üzerinden değerlendirilir. Bu bakımdan kredi geçmişiniz, firmanızın ticari geçmişi, ortakların kredibilitesi, ticari faaliyetlerdeki düzenlilik, çek/senet kullanımlarında performans, sağladığınız teminat, toplam kredili hesabınız, son olarak ne vakit kredi kullandığınız gibi pek çok parametre, ticari kredi limitini etkiler.

Bireysel krediler bir defaya has olmak suretiyle bankanız yönünden belirlenir ve vadesinde ödenir. Ticari kredilerde eğer vaziyet azıcık daha farklıdır. Kurum ve kuruluşlar için bankalar yönünden teşhis edilen zaman dâhilinde bir kredi limiti açılır. Belirlenen sınır içerisinde kurum ve kuruluşlar lüzum görüldükçe kredi kullanabilirler. Peki, ticari kredi taksitlerini yapılandırma imkânı gerçekleştiren bu bankalara müracaatlar nasıl yapılır? Kimler ticari kredilerini üstelik kart borçlarını taksitlendirme yapabilir? İşte ticari kredi ve kart borçlarını taksitlendirmek talip esnaflarımız için bütün bu soruların cevabı…

Ticari Kredi Taksitleri Yapılandırılır mı?

Devlete ilişkin kamu bankaların beraberinde bütün BDDK tabi olarak etkinlik gösteren bankalar esnaflara ticari kredi vermektedir. Esnaflara kullandırılan bu kredilerin geri ödeme vadeleri bankalara göre 60 aya kadar çıkmaktadır. Ödeme planları eğer genellikle üç ayda bir olacak şekilde sağlanır. Ama bu zamanı esnaflara altı ayda bir biçiminde de gerçekleştiren bankalar dahi vardır.

Oldukça elastik bir şekilde teşhis edilen bu geri ödeme vadelerine karşın ellerinde olmayan birtakım nedenlerden dolayı ticari kredilerini ödeyemeyen esnaflarımız olmaktadır. Bu gibi üzücü halleri bir an evvela savuşturmak talip esnafları bankalar gene yalnız bırakmamaktadır. Bu problemin çözümü içerisinde sahip olunan halde bulunan ticari kredilerini tekrar yapılandırma imkânı temin ederler. Dolayısı ile ticari kredi taksit yapılandırma olur mu? Diyerek soruyorsanız cevap net olarak evettir. Peki, esnafa tekrar taksit yapılandırma imkânı gerçekleştiren bu bankalar hangileridir?

Ticari Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar Hangileridir?

İşletmenizin gereksinimleri için kullanmış olduğunuz ticari kredinin taksitlerini tekrar yapılandırma yapabilirsiniz. Taksitlerinizi tekrar yapılandırma imkânı gerçekleştiren bankalar hangileridir? Diyorsanız bu problemin cevabı olarak bütün BDDK tabi bankalar diyebiliriz. Ama biz yerinizde olsak bu soruyu bu şekilde sormayı tercih ederdik. En iyi imkânlarla ticari işletme kredimi hangi bankalar tekrar taksit yapılandırma yapar? Bizce kesinlikle sorulması gerekilen doğru soru budur. Cevap olarak eğer sizlere alttaki bankalar diyerek biliriz.

 • Akbank A.Ş
 • Denizbank
 • YapıKredi
 • Şekerbank

Biz, sizlere niçin bütün bankalar ticari işletme kredisini yapılandırma yapıyor dedik fakat yalnızca bu 4 bankayı önerdik biliyor musunuz? Buna cevap olarak şunu diyebiliriz. İsmini saymış olduğumuz bu 4 banka ticari kredileri tekrar taksitlendirmek için 60 ay vade imkânı sağlamasıdır. Evet, ticari kredilerin tekrar taksitlendirilmesi için tavsiye etmiş olduğumuz bankaların hangileri olduğunu gördük. Peki, bu bankalara müracaatlar nasıl yapılır? Ayrıca, tekrar taksitlendirme imkânı sunun bu 4 bankamızın sizlere sağladığı faiz oranları ne kadardır?

Ticari Kredi Yapılandırma Kimlere Uygulanır?

Yeniden yapılandırma prosedürü, borcunu ekonomiye katma kıymet oluşturduğuna inanılan ve borcunu ödemede geçici problem yaşam sürdüren ticari firmalara için geçerlidir. Bunun beraberinde;

 • Finansal tekrar yapılandırma yapılıp araştırmalar neticesinde geri ödeme edebilmesi kesinleşen firmalara,
 • Alacaklı kuruluşlara nakit + gayri nakit verecek toplamı 25 milyon TL ve üstünde olan büyük ölçekli borçlulara,
 • Alacaklı kuruluşlara nakit + gayri nakit verecek toplamı 25 milyon TL’den az olan ufak ölçekli borçlulara uygulanır.

Yeniden yapılandırma kararı alınması için firmaların mali durumunun ve yapılandırmaya uygunluğunun tespitinin yapılması lazım olur. Tespit işlemleri, Bağımsız Denetim Kuruluşları yahut borçlu kabul ederse Alacaklı Kuruluşu yönünden yapılır. Alacak tutarının 2/3’ünün yahut asgari iki alacaklı kuruluşunun pozitif görüşünün alınması lazım olur. İflas kararı alınan yahut borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanamayacağına kanı getirilen firmalar mali tekrar yapılandırma kapsamına alınmaz.

Ticari Kredi Yapılandırma Kimlere Uygulanır?

Ticari Kredi Taksitlendirme Yapan Bankaların Faiz Oranları 2021

Ticari kredi ve üstelik kartlarınızın tekrar taksitlendirme yapılandırması için önerdiğimiz 4 bankamızın hangileri olduğun sizler için derhal yukarda yer verdik. Tavsiye etmiş olduğumuz bu bankaların kredi faiz oranlarının ne kadar olduğunu dahi burada sizler için aktüel olarak yer vereceğiz. Bu ay için ticari kredi taksitlendirme olanağını 36 ay vadeli olarak gerçekleştiren AKBANK, Denizbank ve YapıKredi ile HALKBANK faiz oranları bu şekildedir.

 • Akbank (36 Ay) – %1.89
 • Denizbank (60 Ay) – %2.20
 • HALKBANK (36 Ay) – %1.69
 • YapıKredi (36 Ay) – %2.25

Sizlerin de görmüş olduğunuz gibi ticari krediler için yapılandırma yapan bankaların faiz oranları farklıdır. Ancak, daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi taksit yapılandırma için uyguladıkları geri ödeme vadeleri 36 ile 60 ay olmaktadır. Listemizde yer vermiş olduğumuz bu bankalar içerisinde bilhassa AKBANK kredi yapılandırma konusu ile ilgili değişik bir çözümde sunmaktadır. O dahi ferdi gereksinim kredisi kullandırarak sahip olunan ticari kredinizi kapama imkânıdır. Ayrıca, bunun için yüksek tutarlarda ferdi gereksinim kredisi kullanacaksanız eğer gene AKBANK ipotekli gereksinim kredisi sizlere karşılamaktadır. Harici işlemlerle ticari kredinizi yapılandırma uygulamak istiyorsanız dahi bunun nasıl yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Ticari Kredi Neden Yeniden Yapılandırılır?

Ödemesinde sorun yaşam sürdüren ve mali sektöre kredi borcu bulunan şirketler için “Finansal Yapılandırma Çerçeve Anlaşması” kapsamında yapılandırma işlemleri uygulanmaktadır. Çerçeve Anlaşmasının amacı;

 • Firmaların kredi borçlarının vadelerini uzatmak,
 • Firmaların kredilerini yenilemek,
 • Firmalara ek kredi vermek,
 • Borçluların borçlarından kaynaklı sermaye, faiz, rötar cezası ve kar paylarıyla meydana çıkan her çeşitli alacağı indirmek, bunlardan tamamıyla yahut kısmen vazgeçmek,
 • Şirketlerin borçlarını geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine ve istihdama katkıda bulunmaya devam etmelerine imkân sağlamaktır.

Ticari İşletme Kredisi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari işletme kredisi tekrar taksitlendirme yapılarak yapılandırma prosedürü iki şekilde yapılır. Bunlardan biri sahip olunan olan ticari kredinizin vadesi tekrar uzatılarak taksit ödeme tutarlarının düşürülmesi iledir. Bir başka yol eğer değişik bir bankadan ticari kredi kullanarak sahip olunan borcunuzu kendinizin kapatıp çekmiş olduğunuz yeni kredinin ödemelerini yapmaya başlamaktır.

 1. Ticari işletme kredisinin tekrar yapılandırma başvuru banka şubelerinden yapılır. Bunun için ilk olarak yapılandırma uygulamak için karar vermiş olduğunuz bankayı belirleyin.
 2. Daha sonra bankanın KOBİ müşavirlik departmanına başvuru ediniz.
 3. Eğer ki yapılandırma prosedürünü sahip olunan bankanız üzerinden yapacaksanız rastgele bir evrak götürmenize lüzum yoktur. Şayet tekrar taksitlendirme için değişik bir banka tercihinde bulunduysanız kesinlikle alttaki belgeleri de yanınızda götürünüz.
 • Nüfus cüzdanınız
 • Vergi levhası
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Noter tasdikli imza sirküleri
 • Faaliyet belgesi

Bu belgelerin haricinde mali bilançonuzu da götürmeniz lazım olur.

Tüm bu belgeleri teslim ettikten sonra değişik bankada bulunan ticari krediniz kapatılarak başvuru yaptığınız bankaya borcunuz transfer edilir. Borç kapama kredisi olarak başka adıyla sağlanan bu imkânda kesinlikle sahip olunan kredinizin üstünde bir kredi kullanamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu