Eğitim Destekleri

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı içeriğinde gereksinim sahibi ailere sosyal ve ekonomik anlamda dayanak sağlanır. Aile yardımları kapsamında tasarlanan projelerden biri de Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti olarak tariflenir. Dar gelirli ailelere soluk olan SED yardımına dair veriler vatandaşlar yönünden etraflıca araştırılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca gereksinim sahibi olarak değerlendirilen ailelerin ekonomik koşullarını destelemek hedefiyle SED yardımı yapılır. Peki kimler SED yardımından faydalanabilir? SED yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal Ve Ekonomik Destek (SED) Yardımı Nedir?

SED ödemeleri başka sosya yardımlardan değişik olarak hak sahibi şahıslara maaş bağlanması manasına gelmez. SED yardımı çocuklarının esas greksinimlerini karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük civarda dahi sürüdükte güçlük yaşam devam ettiren ailelere verilen bir yardımdır. Ailelerin ekonomik koşullarını ıslah ve değiştirme sürecinde çocukların bakımı ve desteklenmesi hedefiyle geçici bir zaman SED yardımları yapılır. SED yardımı kapsamında ailelere hem ekonomik üstelik psiko-sosyal dayanak sağlanır.

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı ne kadar olacağı konusu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tespit ettiği memur maaşlarının katsayıları baz alınarak belirleniyor. olarak bilindik SED yardımı bulunan sene içinde geçerli olan katsayıya göre belirleniyor. Katsayı olarak ortalama 0,096157 olarak belirlenmiştir.

Ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği tespit edilen katsayılar kapsamında yapılır. Memur maaş katsayısının artışına tabi olarak verilen ekonomik dayanak miktarında artım sağlanır.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED Yardımları için belli şartlar bulunması lazım olur. Başvuru yapılması halinde bu şartlarından biri olması sebebiyle yardım başvurusu pozitif şekilde neticelenecektir. Bu şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

Doğal afet, olağandışı vaziyet, hastalık yahut kaza geçiren aile ferdinin esas greksinimlerini karşılamama hali,
Hayati tehlikede ve arz eden operasyon hali ve sorumluluğunda çocukları bakım halinde olması,
Sosyal hizmetleri yönünden çocukların bakım haline karar verilmesi sonucu,
Yoksulluk civarında olan aile muhtaçlık halinde olması halinde başvuruları pozitif şekilde takdir haline girecektir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı başvurusu iki çeşitli olarak uygulanmaktadır. İlk olarak Sosyal Hizmet İl Müdürlüğüne gittikçe burada başvurunuzu yaptırabilirsiniz. Diğer usul şayet üzerinden yaptırabilirsiniz. E-devlet hesabınız yok şayet PTT’ye gidip 2 TL ücret karşılığında şifre oluşturabilirsiniz. Bu sayede E-devlet sistemine girerek Aile Çalışma Sosyal Hizmetler bölümünden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmet Ön Başvuru hizmetini aratarak başvurularınızı yapabilirsiniz. SED yardımı eğitim gören çocuğun tahsil haline göre farklılık göstermektedir.

SED başvurusu nasıl yapılır’ sorusunun yanıtı şahsen ve çevrimiçi olmak suretiyle iki tür yapılır. SED başvurusu İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri ve e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilir. İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri’nden şahsen, e-devlet kapısından şayet çevrimiçi olarak tamamlanır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden yapılan ‘Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’ sayfası vasıtasıyla yapılır. SED başvurusu esnasında arzuhal, T.C hüviyet numarası beyanı, lüzumlu olması halinde sıhhat raporu ve talebe belgesi gerekmektedir.

SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

İşte SED yardımından yararlanabilmek için o şartlar;

  1. Sosyal hizmetler kuruluşunda hayatını devam ettiren çocukların haklarında bakım tedbiri kararı verilmesi halinde ailesi yahut yakınları yanına verilebilecek olması,
  2. Yoksulluk civarında parasal zorluklar sebebiyle korunmaya muhtaç haline düşebilecek çocukların haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik dayanak hizmetinden yararlandırılarak ailesi yahut yakınları yönünden bakılabilmesi,
  3. Bakım tedbiri kararı verilen fakat yaş sınırı tamamlayıcı sosyal hizmet kuruluşlarından yahut koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek kazanma kursuna yahut eğitimlerine devam eden gençlerin bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç hale düşebilmesi,
  4. Olağanüstü bir yıkım, naturel afet, hastalık yahut kaza geçirerek belli bir zaman kendisini ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin esas greksinimlerini karşılanmaması durumda,
  5. Hayati tehlike arz eden ve operasyon gerektiren haller sebebiyle sorumluluğu altındaki çocuklara bakılamaması gerekmektedir. SED ödemesi, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği tespit edilen katsayılar kapsamında yapılır.

SED Yardımı Ne Kadar Süreyle Alınabiliyor?

SED miktarı ve zamanı ailedeki çocuk sayısına göre belirlenmeyip ailenin gereksinimlerine göre belirlenir. Bu oran ve zaman SED yönetmeliği kapsamında Sosyal Hizmet Merkezindeki komisyon ve aile ile ilgili sosyal araştırma yapan meslek elemanı yönünden belirlenir. Bir aileye en çok 2 çocuk namına ekonomik dayanak sağlanır ve sağlanan bu ekonomik dayanak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden maaş olarak ebeveynin Ziraat Bankasında ki hesabına yatırılır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Ailenin ilk müzakere esnasında verdiği veriler ile kontroller sırasındaki durumun çelişmesi, dosya başlangıcında belirtilen ikamet adresinden taşınması ve bilgi vermemesi, sosyal ekonomik seviyesinin ilerleme göstermesi yahut çocukların okula devam etmemesi halinde yardımda kesinti yaşanır.

SED yardımın niçin kesilir sorusunun ilk yanıtı yardım süresinin dolmasıdır. Bir öteki şayet adres farklılığı yapıldığı durumda aile bakanlığının bilgilendirilmemesidir. Ayrıca ailenin aslında gereksinim sahibi olmadığı anlaşıldığı hallerde dahi yardım iptal edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu