KOSGEB Destekleri

Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır? 2021 KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ne Kadar?

Nitelikli eleman desteği KOSGEB yönünden verilen ve eleman personelin aylık net ücretlerinin kurum yönünden karşılandığı bir KOBİ dayanak hizmeti olmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin faydalanabildiği kapsamında 50 bin TL’ye kadar dayanak sağlanmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

Herhangi bir işyerinde yeni personelin çalıştırma edilmesini teşvik etmek ve bu sebeple hem işverenin üstelik çalışanların istihdama dahil olmasını gerçekleştiren vasıflı eleman desteği tarifi bakımından çalışanların maaşlarının bir kısmının devlet yönünden ödenmesini barındırmaktadır. İşsizlik ile mücadele ve istihdamın arttırılması hedefiyle başlatılmış olan bu tasarı kapsamında vasıflı vasfı ile işe alınmış olan çalışanların net ücretleri yönünden karşılanmaktadır. Böylece mali dayanak uygulaması dahilinde vasıflı eleman olarak işe başlayanların diğer ücretleri kurum yönünden karşılanmaz ve ödenmeyen kısımların dahi işverenler yönünden ödenmesi gerekmektedir.

Nitelikli eleman desteği KOSGEB’in en çok tercih edilen KOBİ destekleme hizmetleri arasında bulunmaktadır. Bu uygulama kapsamında belli şartlar altında çalıştırma edilen personelin aylık ücretlerinin bir alanı kurum yönünden karşılanarak işverenlerin aylık yükleri azaltılmaktadır. Bu sayede hem çalışanlar için yeni iş pozisyonları yaratılmakta üstelik kayıt dışı istihdamın önüne geçilmektedir. Ayrıca askerlik yahut doğum gibi mecburi sebepler ile programdan ayrılmış olanların dahi alakalı süreleri ardından yineleme destekten yararlanmaları dahi muhtemel olmaktadır.

Nitelikli Eleman Desteği Verilme Amacı Nedir?

Nitelikli eleman desteği verilme hedefi ufak ve orta ölçekli olan işletmelerin eleman istihdamını çoğaltmak ve üretime katkı sunmaktır. İş gücünün arttırılması bunun yanı sıra yeterli teknik bilgiye sahip olan kimselerin iş yaşamında kendilerine daha rahat şekilde yer bulabilmelerini de sağlamak olmaktadır. Nitelikli eleman desteği kapsamında işe başlamış olan kimselerin daha sonradan da kendi işlerini kurabilmeleri muhtemel duruma gelmektedir.

Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB yönünden yayılan destekten faydalanmak için vasıflı eleman desteği müracaat şartları sağlanması gerekmektedir. Sağlanan desteğin müracaat koşullarının yerine getirilmesi durumunda programdan dayanak alabilmek muhtemel olmaktadır. Buna göre; Şartlara uygunluk taşıyan işletmeler yayılan destekten yararlanmaktadırlar. İstihdam edilecek personelin alakalı şartları sağlamaması yahut işyerinin 45 gün içerisinde eleman çalıştırma etmemesi durumunda dayanak müracaatı reddedilecektir.

Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır? 2021 KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ne Kadar?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nitelikli eleman desteği müracaatı uygulamak için işletme sahiplerinin izlemesi gereken belli adımlar bulunmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak işletme sahibi KOSGEB resmi internet sitesine giriş yapmalıdır ve işletmeyi sisteme dahil etmelidir. Sisteme kayıt sırasında işletme sahibinden istenecek bütün bulguların doğru ve kusursuz bir şekilde girilmesi gerekmektedir. İstenen bulguların girilmesinden sonra sistem yönünden işletmelerin teslim edecekleri belli belgeler bulunacaktır. Bu belgelerin bir araya getirilmesinden sonra ibrazı KOSGEB müdürlüklerine yapılacaktır. Tüm bu işlemler ardından KOSGEB yetkilileri yönünden müracaat denetim edilir ve sisteme kayıt edilir, müracaat tamamlanır. Başvuru sırasında dilenen bu şekildedir; Bu belgelerin sağlanması ardından KOSGEB yönünden şartların elverişli görülmesi durumunda 50 bin TL dayanak sunulabilecektir. Destekten faydalanmak için her işletme en çok 2 eleman için müracaat yapabilirler.

2021 KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

Nitelikli eleman desteği alabilmek için KOSGEB sistemine kayıtlı bir işletme olarak KOSGEB’e müracaat yapılmalıdır. KOSGEB vasıflı eleman desteği üç aylık periyotlarda 2 yıl süresince işletmelere verilir. KOSGEB’in vasıflı eleman kriterlerini karşılayan personeller bu dayanak kapsamında çalıştırma edilebilir. KOSGEB’in verdiği bu dayanak ile üniversite mezunu vasıflı personellerin istihdamı artar ve işletmeler kendilerini geliştirmeye odaklandıkları süreçte aylık ödemelerini daha basit şekilde yaparlar. Nitelikli eleman desteği kapsamında çalıştırılan elemanların KOSGEB’in teşhis ettiği alt sınırlar kapsamında aylık alıyor olmaları gerekmektedir. Maaşlarının bir alanı KOSGEB desteği kapsamında yönünden karşılanırken bir alanı dahi patron yönünden karşılanır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB aylık desteği tutarı; işletmeler için toplamda 50.000 TL’dir. Çalıştırılan vasıflı elemanlar için toplamda %60 oranında dayanak ödemesi yapılır. 3 aylık periyotlarda, çalıştırılan vasıflı elemanların aylık ödemelerinin %60’ı KOSGEB’den alınır. SGK’nın hedefi işletmelere prim desteği değil, vasıflı elemanlar için aylık desteği vermektir. Bu sebeple ödemelere SGK prim ödemeleri dahil değildir. Nitelikli eleman desteğinin zamanı kapsamında bu tutar dilenen kadar vasıflı eleman için talep edilebilir. Şartlar kapsamında müsaade verilen ölçüde vasıflı eleman KOSGEB yönünden işe alınarak sahip olunan işletme daha kıymetli duruma getirilebilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Kapsamında Personele Verilmesi Gereken Maaş Tutarı Ne Kadardır?

KOSGEB yönünden belirlenir. Belirlenen tutardan daha az aylık ödemesi yapacak olan işletmeler aylık desteğinden yararlanmaya devam edemezler. Nitelikli elemanların eğitim seviyelerine göre alacakları aylık tutarı dahi farklılık gösterir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Örneğin İstanbul için hesaplanıyor olsun. 4 senelik fakülte mezunu bir şahıs 3.000 TL aylık ile bir şirkette çalışıyor olsun. Kişi b halde %50 dayanak alacağından 1.500 TL değerinde geri ödeme alabilmektedir. Kişinin Hakkari’de gene 3.000 TL aylık ile çalıştığını farz edelim bu halde verilen dayanak oranı bölgeden ötürü %0 olduğu için şahıs verdiği paranın 2.100 TL’si geri alacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu dayanak kapsamında en çok 2 bin TL değerinde yardım yapıldığıdır. Bu sebeple bireyin hesabına 2.100 TL yerine yalnızca 2.000 TL yatırılacaktır.

Nitelikli Eleman Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nitelikli eleman desteği alabilmek için umumi şartların dahi sağlanması gerekmektedir. Bu noktalara hem işletmelerin üstelik personellerin dikkat etmesi gerekmektedir. Programdan faydalanmak talip bir işletme tıpkı devir içerisinde en çok 2 eleman için müracaat yapabilmektedir. Farklı dönemlerde şayet bu müracaat adedi 4’e çıkmaktadır.

Program kapsamında çalıştırma edilen personelin eğitim hali en mühim etmenlerden birisidir. Program dahilinde müracaat uygulanan adayların mezuniyet hali belirtildiği gibi olması gereklidir. Desteğe müracaatlar KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden denetim edilebilmektedir. YÖK yönünden yapılacak olan sorgulamalar dahi bu platform üzerinden tamamlanabilmektedir. Destekten yararlanacak olan işletme sahiplerinin dikkat etmesi gereken öncelikli konulardan birisi programdan işletme sahiplerinin yakınlarının yararlanmamasıdır. Buna göre birinci dereceden yakınlar programdan yararlanamazlar. Ayrıca istihdamı uygulanan bireyin diğer bir işletme çalıştığı dahi öğrenildiğinde ve o işletmeye ilişkin SGK kaydının teşhis edilmesi durumunda işlemleri KOSGEB yönünden yapılarak verilen destekler iptal edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu