KOSGEB Destekleri

KOSGEB Maaş Desteği Nedir? 2021 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar?

Küçük ve orta ölçekli işletmelere arka çıkmak, işletmelerin hem yurt içi üstelik yurt dışı pazarda gelişmelerine ve büyümelerine yardımcı olmak, yeni girişimcilerin parasal yükünü hafifletmek namına kurulan KOSGEB; beraberinde vasıflı ve sigortalı elaman patron işverenlere de maaş desteği sunuyor. Böylelikle işletmelerin kalkınabilmelerine yardım eden KOSGEB; bir yandan dahi ülkemizdeki işsizlik rakamları ile savaşmayı, üniversiteli işsizlerin miktarını azaltmayı hedefliyor. Pek çok patron yönünden müracat edilen KOSGEB maaş desteği, bunun yanı sıra vasıflı personellerin çalıştırma edilmesini, böylece iş verimliliğinin de artmasını sağlıyor. Kısacası KOSGEB maaş desteği, hem işverenlerin üstelik personellerin karşılıklı memnuniyetine zemin hazırlıyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB maaş desteği nasıl alınır? KOSGEB maaş desteği müracaat şartları nelerdir? soruları yanıtlamaya, konu ile alakalı en çok merak edilenleri cevaplandırmaya çalışacağız. İşte KOSGEB maaş desteğine dair bilmeniz gereken o detaylar:

KOSGEB Maaş Desteği Nedir?

KOSGEB maaş desteği, başka adıyla vasıflı çalışan çalıştırma desteği, 2018 yılından bu yana KOSGEB yönünden kobilere sunuluyor. Nitelikli yani eğitilmiş işgücünü arka vermek, üniversite mezunlarının daha iyi koşullar altında işlevini gerçekleştirmesine önderlik etmek, işletmelerin büyümesine yardımcı olmak; bu desteğin esas hedefleri arasında bulunmaktadır. Üst limiti 50 BİN TL olan bu destekten faydalanmak talip işletmelerin birtakım özelliklere sahip olmaları bekleniyor. Yani beraberinde her çalışan patron patron bu destekten yararlanamıyor. İşletme Geliştirme Destek Programı’nda bulunan, net ücret biçiminde hesaplanan maaş desteğine prim, ikramiye ve benzeri. ödemeler dahil edilmiyor.

KOSGEB Maaş Desteği Nedir? 2021 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar?

KOSGEB Maaş Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Tıpkı başka dayanak programlarında olduğu gibi bu uygulamaya müracaat etmek talip kobilerin de öncelikle;

  1. KOSGEB veritabanına kayıt olmaları,
  2. ardından kobi beyannamelerini doldurmaları,
  3. beyannamelerinin KOSGEB yönünden onaylanması gerekiyor.

Bununla beraber dayanak müracaatının kabul edilmesi noktasında işletmelerin birtakım nitelikleri taşımaları dahi talep ediliyor. Bu destekten faydalanma şartlarını alttaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

İşletmenin minimum 5 adet sigortalı çalışan çalıştırması koşulu: SGK kapsamında minimum 5 adet çalışan patron işletmeler; KOSGEB maaş desteğine başvurabiliyor. Yani 4 ve altı sayıda çalışan patron işletmeler, maalesef ki maaş desteği talebinde bulunamıyor.

İstihdam edilecek bireyin daha evvel aynı işletmede çalışmaması koşulu: İşletme, daha evvela beraberinde çalıştırdığı elamanı bu dayanak kapsamında işe alamıyor. Yani vasıflı elemanın son 12 ay içinde tıpkı işletmede çalışmamış olması gerekiyor.

İşe alınan personelin üniversite mezunu olması koşulu: İşletmeler, lise yahut daha altı eğitim derecesine sahip kişileri yanlarında çalıştırmak istediklerinde bu destekten faydalanamıyor. Çalıştırılacak elemanın minimum iki senelik üniversite mezunu olması bekleniyor. Meslek yüksek mektep mezunları, iki senelik lisans mezunları, dört senelik lisans mezunları, lisansüstü eğitim görenler ve daha üst derece eğitim seviyesi bulunan personeller, bu dayanak kapsamında işe alınabiliyor.

45 gün içinde vasıflı elemanın sigortasını başlatma koşulu: Bu dayanak sayesinde personellerin maaşını KOSGEB sayesinde ödemeyi planlayan işletmelerin müracaat tarihinden ileri 45 gün içinde vasıflı elemanı yanlarında sigortalı olarak çalıştırmaya başlamaları gerekiyor. Bu zaman içinde çalışan çalıştırma etmeyen işletmelerin müracaatı maalesef ki iptal ediliyor.

Nitelikli elemanın tam zamanlı istihdam edilmesi koşulu: Part time yahut serbest vakitli çalışan çalıştırmak talip işletmeler, bu desteğe başvuramıyor. İşletmelerin kesinlikle tam vakitli çalışan çalıştırmaları gerekiyor.

2021 KOSGEB Maaş Desteği Tutarı Ne Kadar?

Pek çok işverenin yakından takip ettiği KOSGEB maaş desteği tutarı, azami 50 bin TL olmakla beraber işletmelerin vasıflı elemana vermeleri gereken maaş miktarı dahi KOSGEB yönünden vurgulanıyor. KOSGEB; yüksek okuldan yeni mezun olan şahıslara minimum 2 bin, ön lisans mezunlarına minimum 2.500, lisans ve üstü mezunlara şayet minimum 3.500 TL maaş verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Örneğin, beraberinde çalışacak lisans mezunu elemana minimum ücret yahut 3 bin TL maaş vermeyi düşünen işletmeler, bu destekten yararlanamıyorlar. Bununla beraber işletme yönünden vasıflı elemanlara birtakım vakitler verilen ilave ödemeler, ikramiyeler, primler ve minimum geçim indirimi; maaş dayanak miktarına dahil edilmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu