KOSGEB Destekleri

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Faizsiz KOSGEB Kredisi

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, 1990 senesinde 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi hedefiyle kurulmuş olup, ufak ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan, işletme açmak ve kendi işini kurmak talip şahıslara faizsiz kredi veren kurumdur. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır. Açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak tanımlanmaktadır. Orta ve ufak ölçekli girişimlerin, Türkiye ekonomisinde söz sahibi olabilmelerinin desteklenmesi için bu girişimler parasal ve eğitim bölümünde dayanak verilmesi hedefiyle kurulmuştur.

KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle KOBİ altında bulunan e-Hizmetlerimiz menüsünden “KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız” düğmesine tıklayarak müracaat formunu kusursuz ve doğru bir şekilde doldurun. Bu prosedür hem esnaf üstelik KOBİ’ler için geçerlidir. Üyelik prosedürünü tamamlayıcı KOBİ’ler KOSGEB KOBİ beyannamesini doldurarak, kredi müracaatı için KOSGEB data tabanına kayıt olmaları lazım olur. Veri tabanına kayıt olmak için tüm bulguların ve vergi numarasının kusursuz olarak doldurulması lazım olur.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB’den işletme sahiplerine sıfır faizli kredi fırsatı! KOSGEB kurulduğu yıldan bu yana her sene tertipli olarak kobilere dayanak vermeye devam etmekte. Yıl içinde verilecek desteklere ilişkin miktarlar alakalı kurum ve bakanlıklar yönünden belirlenir. KOSGEB yönünden verilen desteklerden faydalanmak talip girişimcilerin yeni iş yeri açma hedefi yahut sahip olunan iş konumunu büyütme talebi olması lazım olur. KOBİ’lerin müracaatı sonrasında tespit edilen şartlara elverişli olan girişimciler, anlaşmalı bankalardan faizli kredi alır fakat kredinin faizini KOSGEB bankalara öder. Böylece vatandaşlar, işletmeleri için faiz kredi hakkını kullanabilir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

KOSGEB ile anlaşmalı olan bankalar vasıtasıyla faizsiz kredi alabilmek isteyenlerin öncelikli olarak müracaat şartlarını yerine getirmesi lazım olur. Başvuru şartlarını yerine getirmesine karşın, kredi talebinde bulunulan bankaya borcu olan yahut kara listede bulunan girişimcilere ara sıra kredi verilmez. KOSGEB sıfır faizli kredinin koşulları alakalı kurum ve bakanlık yönünden belirlenmiştir:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Faizsiz kredi talep eden işletme sahibinin diğer bir işten ticari gelir kaynağının olmaması,
  • KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak ve bu eğitimi başarı ile bitirdikten sonra girişimcilik sertifikası alabilmek,
  • KOSGEB data tabanına kayıtlı olmak,
  • İşletmenin KOBİ niteliğinde olması,
  • İşletme ve etkinlik gösterilecek olan iş ile ilgili bir iş planı hazırlanmalıdır. Bu iş planında işletme faaliyetlerinin ayrıntılı bir şekilde vurgulanması gereklidir. Yakın akrabalardan devralınan işletmeler için KOSGEB’den dayanak talep edilememektedir. Daha evvela tıpkı sektör ile ilgili KOSGEB’in desteklerinden yararlanmış olan işletme sahiplerinin başvuruları kabul edilmemektedir.
  • İşletmenin faaliyetleri için alımı yapılan makina ve teçhizatın 3 yaşından büyük olmaması gereklidir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İşletme sahibi ve varsa ortaklarının üstünde T.C. hüviyet numarası yazılı olan popülasyon sureti Girişimcilik sertifikası İşletmenin vergi levhası Üretim ve açılış ruhsatı Oda kayıt belgesi KOBİ beyannamesi İşletmeye ilişkin iş planı Mekanın işletme ortaklarına ilişkin olması durumunda tapu belgesi ve kiralık olması durumunda kira kontratı gereklidir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Faizsiz KOSGEB Kredisi

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşletme sahibinin etkinlik gösterilecek olan sektörü KOSGEB’in destekleyip desteklemediğine bakması lazım olur. Desteklenen bir sektörde etkinlik gösterilebilmesi için uygulamalı girişimcilik eğitiminin alınması kuraldır. Bunun için KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu kaydı oluşturulmalıdır. Sayfa üstünde çıkan biçim doldurularak eğitime kayıt olunabilir. 32 saatlik eğitim başarı ile tamamlandıktan sonra, girişimcilik sertifikası verilir. Eğitimden öğrenilen yöntemler kapsamında iş planı hazırlanmalıdır. İşletmenin kurulumu gerçekleştirildikten sonra, KOSGEB data tabanına işletme kayıt edilmeli ve aktüel bir KOBİ beyannamesi oluşturulmalıdır. Bütün belgeler hazırlandıktan sonra işletme sahibi kredi müracaatını yapabilir.

KOSGEB kredilerini alabilmek için KOSGEB ile anlaşmalı olan Akbank, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Denizbank, Halk Bankası, İş Bankası ve QNB Finansbank kuruluşlarından rastgele birine müracaat yapılması lazım olur. Bu bankaların şubelerinden KOSGEB kredileri için müracaat formu doldurularak, kredi onayı alınması durumunda nakit desteğinden yararlanılır. KOSGEB anlaşmalı bankaların sunmuş olduğu faizsiz KOSGEB kredilerinden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine iştirak gerçekleştiren ufak ve orta ölçekli işletme sahipleri yararlanmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Neden Gerekli?

KOSGEB girişimcilik sertifikası, yeni girişimcilerin oluşumunu arka vermek hedefi ile Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında verilen sertifika çeşididir. Bu sertifikanın edinilmesi sonrasında, iş planı sunma ve tasdik ile işletmeyi açılışını yapma basamakları yaşama geçirilir. Sertifikanın alımı için şahıs yaşadığı ilde bulunan KOSGEB yahut İŞ-KUR birimine gittikçe eğitim için kayıt gerçekleştirmelidir. Nüfus cüzdanı ve ikamet belgelerinin iletimi ve kayıt formunun doldurulması sonrasında, adaya belirtilen çevrimiçi adres üzerinden internet üzerinden verilen eğitimlere iştirak sağlanır. 32 saat süren kursu başarı ile tamamlayanlar KOSGEB Girişimci Sertifikası’nı edinirler.

Sertifika alımı sonrasında şahıs kendi namına bir işletme kurar. Bu işletme KOSGEB data tabanına kayıt ettirilmeli ve çevrimiçi olarak KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Ardından hazırlanan iş planı adaya iletilen tarihte KOSGEB’e takdim edilir. Onay alan iş planları üzerinden faizsiz krediler tüketilir. 50 bin ile 100 bin TL arasında nakit gereksiniminin karşılandığı KOSGEB faizsiz kredileri ile açılan işletmelerin giderleri, adaylarca geri kazanılır. KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip bayan adaylara işletme kuruluş faturalandırma giderlerinin % 90’ı, erkek adaylara şayet % 70’i kadar parasal dayanak sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu