KOSGEB Destekleri

Kadın Girişimcilere Kredi Desteği Veren Bankalar ve Kurumlar

Ülke ekonomisi ve kalkınmada mühim bir rolü olan kadınlar için ülkemizde pek çok banka kadın girişimcilere yönelik dayanak kredileri veriyor ve kadınların hayallerini gerçekleştirerek kendi işlerini kurabilmeleri yahut sahip olunan işlerini büyütebilmeleri için dayanak sağlıyor. İş kurma sürecinde en büyük problem anapara yetersizliği sebebiyle oluşuyor. Kadın girişimcilere verilen kredilerle elverişli faiz oranları ve basit geri ödeme şartları ile bu problem ortadan kaldırılıyor. Bu yazımızda kadın girişimciler için kredi veren bankaları ve talep edilen şartları listeledik.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar 2021

Kadınlara parasal anlamda dayanak yayınlayan bu kurumların başlıcalarını alttaki şekilde özetleyebiliriz:

  • KOSGEB
  • Kadın Girişimciler Derneği
  • Özel bankalar
  • Devlet bankaları
  • TKDK

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri

Kadın girişimcilere işlerini kurabilmeleri yahut sahip olunan işlerini büyütüp, iş hayatında ilerleyebilmeleri noktasında yardım eden KOSGEB; pozitif ayrımcılık kapsamında kadınlara bağış ve düşük faizli krediler veriyor. Kadın Girişimci desteği 2021 senesinde kadın girişimcilere KOSGEB yönünden 50 BİN TL bağış veriliyor. Aynı vakitte girişimciler; 300 BİN TL’ye kadar düşük faizli kredilerden de yararlanabiliyorlar.

Bu desteği alabilmek talip kadınların ilk olarak KOSGEB yönünden verilen girişimcilik eğitimlerine katılmaları, sonrasında eğitimlerini tamamladıklarını gösteren belgeyi almaları gerekiyor. KOSGEB yönünden beğenilir ve desteklenen projenin yetki sahibi kişilerce kabul edilmesi durumunda kadınlara bağış ve düşük faizli krediler veriliyor. KOSGEB kadın müteşebbis desteğinden yararlanmayı dileyen kadınların 18 yaşını doldurmuş, TC vatandaşı bireyler olmaları, Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’nı başarı ile tamamlamaları, en son dahi KOSGEB’e internet üzerinden yahut doğrudan olarak başvurmaları talep ediliyor.

TKDK Kadın Girişimci Desteği 2021

Kadın girişimcileri destekleyen bir başka mühim kuruluş olan TKDK, çiftçilikle ilgilenen ve çiftçiliği meslek olarak benimsemiş kadınlara %70 gibi büyük bir oranda bağış desteği sunuyor. Tarım ve rustik kalkınmayı destekleme kurumu yönünden verilen hibelerden yararlanmanın ilk yolu, IPARD yönünden belirtilen bazı niteliklere sahip olmaktan geçiyor.

Bu kapsamda tarım pazarında etkinlik gösteren, 65 yaşını şimdilik doldurmamış olan, müracat edilen sektöre dair ön lisans, lisans, teknik lise, doktora yahut tarım meslek lisesi diplomasına sahip kadınlar; hibelere başvurabiliyorlar. Hayvan imalatı, al yahut ak et imalatı, kanatlı hayvan imalatı, süt imalatı, arıcılık ve arı ürünleri üretimi ve benzeri. hayvancılık kollarının beraberinde mantar imalatı ve benzeri. tarımsal faaliyetler de dayanak kapsamında yer almakta.

Kadın Girişimciler Derneği Destekleri 2021

Ülkemizin en mühim sivil cemiyet kuruluşlarından biri olan KAGİDER; kadınlara nasıl daha iyi bir müteşebbis ve etkin bir iş kadını olabileceklerine dair eğitimler, kılavuzluk ve montörlük hizmetleri veriyor. Hedefi, ülkemizdeki kadın girişimcilerin güçlenmesini sağlamak olan KAGİDER; ruhani anlamda kadınların beraberinde yer almakta. Girişimciliğe, etkin bir kadın müteşebbis olma yolunda neler yapmanız gerektiğine dair bütün sorularınıza cevap keşfetmek için Kadın Girişimciler Derneği’nden yardım ve kılavuzluk temin edebilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar 2021

Kadın Girişimcilere Kredi Desteği Veren Bankalar

Girişimci kadınlara kredi veren bankalar, pozitif ayrımcılığın sağlanması ve kadınların iş hayatına daha basit bir şekilde girebilmesi için fırsat karşılamaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak talip kadınlarda aranan ilk özellik, kredi notlarının yüksek olması ve sicillerinin pak olmasıdır. Sigortalı bir işte çalışmayan ev kadınlarının kredi başvuruları çoğunlukla negatif neticelenmektedir. Ev hanımlarının kredi alabilmek için gösterebilecekleri bir teminatları yahut kefilleri olmaları durumunda, kredi başvurularının pozitif sonuç vermesi mümkün olabilir. Emekli maaşı olan kadınlar için, maaş aldıkları bankadan dahi kredi almaları söz konusudur. Emekli maaşı veren bankalar, müşterileri için hususi kampanyalar, taksit ve faiz seçenekleri de sunmaktadır.

Finansbank Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Kadın girişimcilere işlerini kurmaları yahut işlerini büyütmeleri yolunda anapara desteği veren , kredi desteğinden aşağı yukarı 2 bin kadının yararlanmasını sağlıyor. Finansbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı 50 milyon Euro tutarındaki kaynak ile girişimcilerden teminat koşulu aramadan kredi veriyor. Böylece kredi alabilmeniz için rastgele bir varlığınızı teminat olarak göstermeniz gerekmiyor. Sağlanan kredi desteği 36 aya varan vadeler ve elverişli ödeme seçenekleriyle veriliyor. Detaylı bilgi ve müracaat için Finansbank şubelerini görüşme edebilirsiniz.

Vakıfbank Kadın Girişimcilere Kredi Destek Paketi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 30 milyon dolar tutarında fon temin eden , 84 aya varan geri ödeme seçenekleriyle kadın girişimcilere elverişli faiz oranlarıyla kredi ürünü sunuyor. VakıfBank’ın EBRD Kaynaklı Kadın Girişimcilere Destek Paketi adı altında sunmuş olduğu destekle girişimciler bankacılık mahsul ve hizmetlerinden avantajlı olarak yararlanabiliyor. Krediden faydalanmak talip işletmelerin 250 kişiden az olacak şekilde tam vakitli çalışan çalıştırıyor olması, şirketin senelik gelirinin 50 milyon euroyu geçmemesi yahut bilanço büyüklüğünün 43 milyon eurodan az olması ve Türkiye sınırları içinde etkinlik işaret ediyor olması gibi şartlar aranıyor.

TEB’den Kadın Patronlara Özel Krediler

EBRD kapsamında kadın girişimcilere kredi desteği gerçekleştiren bir başka bankadır. 50 milyon euro kredi fonuyla 36 maaş geri ödeme seçenekleriyle 125 bin TL’ye kadar kredi veriyor. TEB, kadın girişimcilerden krediler için rastgele bir teminat istemiyor. Kredi desteğine başvuracak işletmelerde senelik cironun ve aktif büyüklüğün 50 milyon TL’nin altında olması ve çalışan adedinin 250’yi geçmemesi şartları aranıyor.

İş Bankası’ndan Kadın Girişimci Kredisi

EBRD uygulaması kapsamında elverişli faiz oranları ve geri ödeme seçenekleriyle kadın girişimcilere kredi veren bankalar arasında yer alan , işinizi kurmanıza yahut işinizi büyütmenize yardım ediyor. İş Bankası’nın kredi desteğinden yararlanabilmek için işletmenizin üst seviye pozisyonunda asgari bir kadın yöneticinin olması, ortaklı kurulacak işletmeler için asgari %51 oranında hissenin kadın ortağa ilişkin olması aranan şartlardan.

Garanti Bankası’ndan Kadın Girişimcilere Altın Teminatlı Kredi

Tasarruflarını fiziki şekilde altın olarak değerlendiren kadın girişimcilere, altınlarını Altın Hesabına yatırmaları karşılığında teminatlı kredi veren bu kapsamda dayanak sağlıyor. Aynı vakitte Kadın Girişimci Destek Paketi isimli ürünle kadın girişimcilere 60 aya varan vadeler ve hususi faiz oranlarıyla kredi veriyor. Paket kapsamında girişimciler, bankacılık mahsul ve hizmetlerinden de üstünlüğü olarak yararlanabiliyor.

Ziraat Bankası’dan Kadın Girişimcilere Özel Destek

Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet desteği ile cazip faizli kredi kullanma fırsatı gerçekleştiren , nakit kredilerde 60 aya varan vade opsiyonu, iş yeri alımlarında şayet 96 aya varan vade tercihleriyle dayanak sağlıyor. ‘Kadın Girişimci Destek Paketi’ adı altında sağlanan destekle kadın girişimciler, Kredi tahsis masrafında %50 indirimden yararlanabilirken bankacılık hizmet ve ürünlerini bedava kullanabiliyor.

AkBank Kadın Girişimci Kredisi

Akbank yönünden Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Ajansı (FMO) işbirliği kapsamında kadın girişimcilere yatırımın miktarı ve projenin geri dönüşüne göre asgari 6 azami 60 aya varan vadeler ve elverişli geri ödeme seçenekleriyle düşük faizli kredi veriliyor. Aynı vakitte AkBank şirketinizin işletme sermayesi ve yatırım fonlaması ihtiyacını dahi karşılıyor.

Kadın Girişimcilere Özel DenizBank’tan Kredi

36 aya varan geri ödeme seçenekleriyle 125 bin TL’ye kadar kredi desteği gerçekleştiren, kadın girişimcilerin işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılıyor. Diğer yandan sahip olunan işletmelerini büyültmek talip girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. Bu krediden yararlanan kadın girişimcilere işlerine uygun bankacılık mahsul ve hizmet tarifesi seçmelerine de olanak sağlanıyor.

YapıKredi Kadın Girişimci Kredisi

3 aya kadar ödemesiz; ayda bir ödemeli, 3 ayda bir ödemeli ve 6 ayda bir ödemeli seçeneklerle 36 ay vadeyle Kadın girişimcilere kredi fırsatı sunuyor. YapıKredi yönünden verilecek kredi için rastgele bir üst hudut bulunmuyor. Krediden faydalanmak talip girişimcilerin kısa ve orta vadeli işletme sermayesi gereksinimi karşılandığı gibi bunun beraberinde kredi dosya masraflarında dahi %50 iskonto yapılıyor.

Halkbank Girişimci Kredileri

Yalnızca Kadınlara değil bütün girişimcilere dayanak gerçekleştiren ‘ın dahi listede olması gerekliliğini düşündüm. Halkbank, Girişimci Kredileri ile üniversitede mezun olduğu bölümle alakalı yahut eğitimini aldığı işle alakalı girişimini başlatacak herkese kredi olanağı sağlıyor. Halkbank’ın desteği sayesinde girişimciler 30 bin TL’den 75 bin TL’ye kadar 48 maaş geri ödeme vadeleriyle kredi kullanabiliyorlar.

Son senelerde kadın girişimcilere kredi veren bankalar numerik anlamda artıyor ve kadın girişimcilerin ülkemiz için ne kadar mühim olunduğunun dahi cümle alem farkında. Konunun takipçisi olarak, yeni gelişmelerde yazıyı yineleme güncelleyeceğim. Kredilere müracaat uygulamak ve daha çok bilgi almanız için alakalı bankaların şubelerine danışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu