Finans

En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileri? 2021 Banka Faiz Oranları

Bankalar, tüketicilerden topladıkları mevduatı, başka tüketicilere kredi olarak kullandırdığından her iki ürünün faizini belirlerken de bu işlemlerden ötürü oluşacak maliyeti aşikâr içerirler. Bankalar faiz oranını; gerçek risksiz faiz oranına, beklenen enflasyon oranına, vade risk primine, temerrüt risk primine ve likidite risk primine bakarak belirlemektedir. Peki, en yüksek faiz veren bankalar hangileridir?

Günümüzde en risksiz yatırım aracı bankaların mevduat hesaplarıdır, siz de güvenilen olan bu aracı kullanarak birikmiş paranızı değerlendirebilir ve vade neticesinde faiz kazancınızı temin edebilirsiniz. Bundan kaynaklı paranızı TL olarak mevduat hesabında değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

KMH, ilave hesap, elastik hesap, peşinat hesap, eksi bakiye gibi değişik isimlerle de anılan kredili mevduat hesabı, bankanın tüketiciye sunmuş olduğu mikro bir kredidir. Kredili mevduat hesabı, banka ve tüketici arasında kararlaştırılmış bir sözleşmeye dayalı olarak, tüketicinin talep ettiği halde, belli bir sınır dâhilinde mevduat hesabında var olan aktiften daha çoğunu kullanabilmesi manasına gelir. Kredili mevduat hesabınız varsa, mevduat hesabınızdaki bakiye sıfır dahi olsa bankanın size sunmuş olduğu limitler dâhilinde 0’ın altına inebilirsiniz. Günlük olarak belli bir faiz etkin bu hesap türünde, mevduat hesabınıza para eklenmesi halinde bakiyeniz evvela –‘den 0’a doğru ilerler sonrasında 0’dan büyük olacak şekilde artmaya başlar.

Bir misal vermek gerek görülürse -500 limitli ilave hesabınız olduğunu düşünelim. Mevduat hesabınızın aktüel bakiyesi şayet 200 TL. Siz 400 TL’lik bir alış veriş yaptığınızda hesabınızın aktüel bakiyesi -200 TL’ye düşecektir. Eksi bakiyeye düştüğünüz andan itibaren günlük olarak faiz işlemeye başlayacaktır. Eğer hesabınıza 100 TL eklerseniz bakiyenizin aktüel hali -100 TL olacak ve faiz işlemeye devam edecektir. Hesabınıza 200 TL daha eklerseniz aktüel bakiyeniz 100 TL olacak ve bundan sonra ilave hesap dönem dışı kaldığından faiz işlemeyecektir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı bütün bankaların sunmuş olduğu bir hizmet. Vadeli mevduat hesabı açmak istiyorsanız ilk olarak hesap açacağınız bankaya karar vermeniz lazım olur. Karar vermek için bankaların faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz. Kredinin tersine vadeli mevduat hesaplarında faiz oranı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Karşılaştırma yaparak en yüksek faizi veren bankayı bulabilirsiniz. Seçeceğiniz bankanın faiz oranı ne kadar yüksek olursa, vade sonundaki kazancınız dahi o kadar yüksek olur. Hâlihazırda mevduat hesabınız olan bir bankadan vadeli mevduat hesabı açacaksanız bankanın bir şubesini görüşme edebilir, aplikasyon üzerinden hesap oluşturabilir yahut internet şubesinden dayanak temin edebilirsiniz. Eğer mevduat hesabınız olmayan bir bankadan vadeli mevduat hesabı açmak istiyorsanız ilk olarak bankanın şubesini görüşme ederek bir vadesiz mevduat hesabı oluşturmanız gerekmektedir.

En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileri? 2021 Banka Faiz Oranları

Banka Faiz Oranları Ne Sıklıkla Değişir?

Banka faiz oranları, bankaların kendi inisiyatifleri tarafında değişse de ülkedeki umumi ekonomik hale göre belirlenir. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yönünden verilen siyaset faizi kararı ve açıklanan enflasyon beklentileri ile bankalar faiz oranlarını değerlendirerek düşürme yahut yükseltme kararı alabilir.

Bankalar vadeli mevduat hesaplarında vadeye göre değişik faiz oranları sunabilir. Kimi bankada vade uzadıkça faiz artarken birtakım bankada azalabilir. Aynı vakitte birtakım bankalarda tutara göre de değişik faiz oranı uygulanabilir. Hangi bankada, hangi vade ile ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenmek için hesaplama yapmanız lazım olur.

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Banka

En yüksek mevduat faiz oranını veren banka dönemsel olarak farklılık gösterir. Her bankanın sunmuş olduğu faiz oranı değişik olmasından ve devamlı değişebildiğinden en yükseğinin neyi olduğunu bulabilmek için bütün bankaların oranlarını farklı farklı ele almak lazım olur.

Dünya üstünde büyüme sağlayan ender ülkelerden olan Türkiye’de son birkaç aydır MB’nin attığı adımlar dahi tesirli olmaya başladı. Merkez Bankası’nın maddi sıkılaştırmaya gitmesi ve faizi yüzde 19 civarında tutması bankaları tarafında dahi mevduat yarışına niçin oldu. Birçok mevduat toplamak için yarışına girerken düşen stopaj oranları dahi yatırımcıları cezbetmeye başladı. 31 Mart 2021 tarihine kadar mevduatlardan alınan vergi vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli hesaplarda yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 yıla kadar (1 sene dâhil) vadeli hesaplarda yüzde 12’den yüzde 3’e, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10’dan yüzde 0’a revize edildi. Bu oranlar iştirak bankalarındaki katılma hesaplarında dahi tıpkı şekilde uygulanmaya başladı.

En Yüksek Faiz Veren Banka

Bankalar maddi sıkılaştırmanın arttığı, mecburi karşılıkların yükseldiği, stopaj vergisinin düştüğü dönemde en yüksek faizi yüzde 18, en düşük faizi de yüzde 10.90 olarak tespit ettiği görülüyor. Yüksek faizde Fibabanka başı çekerken düşük faizde şayet Türkiye İş Bankası öne çıktı.

Fibabanka’nın 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 6 olarak müşterilerine çekici fırsatlar sunuyor. ING Bank Turuncu Hesap şayet 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 12 olarak müşterilerine çekici fırsatlar sunuyor. Alternatif Bank VOV Mevduat Hesabı şayet 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 17.75 olarak müşterilerine çekici fırsatlar sunuyor. CEPTE TEP Marifetli Hesap yüzde 7.50’lik faiz oranı ile müşterilerine hizmet veriyor.

Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesi ile birlikte bankaların mevduat faizlerinde de canlılık devam ediyor. Merkez Bankası faizi yüzde 19 standardına yükseltirken, bankaların mevduat faizlerinde de farklılık yaşandı. Bu gelişmelerin sonrasında “En yüksek faiz veren bankalar” konusu ile ilgili incelemeler başladı. Son açıklamalara göre, en yüksek faizi %18 ile Fibabanka ve ING Bank veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu