Emekli Destekleri

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İçinde bulunduğumuz durumdan parasal anlamda en çok zarar görenlerden birisi de emekliler olmuştur. Ancak, emeklilerin yaşamış olduğu durumun farkında olan devletimiz; hem elverişli krediler ile emeklileri desteklemiş üstelik en düşük emekli maaşını 2021 senesi için geçerli olacak şekilde bin 500 TL’ye kadar çıkarmıştır. Buna ilave olarak, emeklilerin bayram ikramiyelerini bir ay öncesinden alması sağlanmıştır. Emeklilerin daha iyi yaşam standartlarına sahip olması noktasında emekliler için faizsiz kredi veren bankalar dahi bulunmaktadır. Peki SGK-SSK ve Bağkur emeklileri için uygun faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? Emekli Kredisi Alabilmek İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Bankalar yönünden çoğu zaman emekli yurttaş için avantajlı faizli ve faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Acil nakite gereksinimi olan yurttaş yönünden bankaların avantajlı ürünleri ve kampanyaları araştırılmaya devam etmekte. Emeklilere bu faydalar sağlanırken birtakım şartlar dahi sunulmaktadır.

Emekliye Faizsiz Kredi Veriliyor mu?

Emekliye faizsiz kredi verilmesi hususu geçen seneden beri gündemde bulunmaktadır. Hükumet yönünden söz hususu planlama ile kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yönünden faizsiz emekli kredisi verilecek. Emeklilerin maaş tutarları üzerinden verilen bu krediler taksitlendirilecek ve öğrenim edilecek. Kredinin üst limitinin şayet 45 bin TL olacağı söylenmektedir. Kamu bankaların döneme girmesi ile verilecek olan krediyi emekliler maaş müşterisi oldukları bankalardan alabilecekler. Bu mevzu uzun vakittir gündemde. Ancak şimdilik kabul edilmedi. Özellikle seçimler yaklaşırken emekli vatandaşlarımız 10 maaş tutarında faizsiz kredi kararının onaylanıp onaylanmayacağını merak ediyor.

Ayrıca düzenlenen konulardan bir öteki de yeni emekli olanlara verilecek olan 3 maaş tutarındaki avanstır. Özellikle maaşlar derhal bağlanmadığından ötürü bu hususta birtakım vatandaşlarımız mağdurluk yaşamaktadır. Oluşacak mağduriyetlerin giderilmesi hedefi ile Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden vatandaşlarımıza 3 maaş tutarında peşinat verilebilecek. Böylece maaşları bağlanana kadar parasal anlamda sorun yaşamalarının önüne geçilmiş olacak.

Daha sonra verilen peşinat tutarları emeklilerin maaşları üzerinden 36 ay vade ile maaşlardan kesilecek. Emeklilere verilecek olan faizsiz kredi ve 3 maaş tutarındaki peşinat hususu şimdilik kabul edilmedi. Ancak bankalar yönünden emeklilere elverişli faiz oranları ile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Emeklilere asgari maliyetler ile kredi kullandıran, faiz oranı biçiminde de uygun bankalardan kredi alarak geriye ödeyeceğiniz tutarlarda basitlik sağlayabilir, pek çok türlü avantajdan yararlanabilirsiniz.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Çalışma prensiplerinde faiz olmayan bankaların başında iştirak bankaları gelir. Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans Katılım, Albaraka Türk gibi bankalar kar payı alarak tüketicilerin faizli işlemlerden ırak durmasını temin ederler. Bunun beraberinde, emekli kredisi çekmeyi düşünenlerin alttaki şartları sağlaması lazım olur.

Her şeyden evvela, alınacak kredinin maaş taksitlerinin maaşın yüzde 70’ini aşmamasına dikkat edilmelidir.
Emekli vatandaşın başka bir bankadan almış olduğu krediyi ödemiyor olmasına bakılmaktadır.
Tüketicinin yaşı 75 ve üzeri olmamalıdır.

Emeklilerin hem hususi üstelik devlete ilişkin olan bankalardan kredi alması mümkün olabilir. Ancak, uygun şartlarla kredi alabilmek namına her emeklinin maaş müşterisi olduğu bankayı tercih etmesi lazım olur. Bilhassa üç sene süresince geçerli olacak şekilde aylığını bir bankaya taşıyan emeklilere hususi faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Bankalar arası rakiplik öneme alındığında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın en düşük faiz oranlarıyla (yüzde birin altında) yahut sıfır faizli olacak şekilde emekli kredisi sunacağını söylem etmeliyiz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veriliyor mu?

PTT’den Emeklilere Özel Kredi

PTT Bank yönünden emeklilere hususi kredi desteği uygulanmaktadır. PTT Bank yönünden yayılan bu kredi emekli vatandaşın rahat bir soluk almasına yarayacak türden bir kredi olanağı olmaktadır. PTT Bank’ın emekliye sunmuş olduğu kredi miktarı 80.000 TL seviyesinde olacaktır. PTT Bank’a avantajlı kredi için başvuran emekli yurttaş, kredilerinin onaylandığı gün içerisinde hemen paralarını alabileceklerdir.

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredi Paketi

Ziraat Bankası yönünden tasarlanan kredi paketi ile emeklilere elverişli faiz oranlarıyla gereksinim kredisi ve mesken kredisi sunulmaktadır. Ayrıca gereksinim kredisi vadelerinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönünden verilen karar sonucunda 60 aya çıkarılması ile emeklilere elverişli geri ödeme koşulları dahi sunulmaktadır.

Emeklinin Artısı Konut Kredisi

 • 120 ay vadeli olarak kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Kredi üst sınır alacağınız konutun keşif değerinin %80′ i kadar olabilmektedir.
 • Güncel faiz oranı %1,50-1,65 olmaktadır.
 • Alacağınız konuta rehin uygulanmaktadır.
 • Ayrıca kredi çeken şahsa yaşam sigortası uygulanmaktadır.
 • Konut ve zelzele sigortası yapılması dahi mecburi olmaktadır.
 • Banka lüzumlu gördüğü hallerde müşterilerinden kefil yahut ilave teminat talebinde bulunabilmektedir.

Emeklinin Artısı Bireysel Tüketici Kredisi

Ziraat Bankası gereksinim kredisi faiz oranları en düşük olan bankalar arasında bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde faiz oranları dahi epey düşüş seyretti. İhtiyaçlarınızı karşılamak hedefi ile kredinizi Ziraat Bankası şubelerine gittikçe temin edebilirsiniz.

 • 36 aya varan vadeler ile kredinizi kullanabilirsiniz.
 • Kredinin faiz oranı %1,75 olarak belirlenmiştir.
 • Banka lüzumlu gördüğü hallerde müşterilerinden kefil yahut teminat talebinde bulunmaktadır.
 • Kredi çeken şahsa yaşam sigortası uygulanmaktadır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası şubelerine gittikçe ferdi tüketici kredisi alabilmek için müracaat yapmanız durumunda sizden talep edilecek olan evraklar alttaki gibidir;

 1. T.C. kimlik belgesi
 2. Gelir belgesi
 3. İkametgâh belgesi gerekiyor.

Banka lüzumlu gördüğü hallerde müşterilerinden ilave belge talep edebilmektedir. Bankadan çekilen kredilerin geri ödenmemesi durumunda evinize haciz gelmektedir. Emekliye haciz uygulamasından etkilenir mi sorusuna yanıt arıyor fakat bulamıyorsanız içeriğimizden bilgi temin edebilirsiniz.

Şekerbank’tan Emeklilere Kredi İmkânı

Şekerbank yönünden dahi emekliye hususi kredi imkânları sunulmaktadır. Bunların dışında ilave olarak Şekerbank, emekliye azami 36.000 TL seviyesinde kredi olanağı sunmaktadır. Şekerbank’tan maaş alan emekli yurttaş T.C. kimlik numarasıyla birlikte şubelerden müracaat yaparak kredi talep edebilmektedirler. Kredi talebinde bulunan emekliler için fazladan bir belge istenmemektedir. Kredi talebinin onaylanması üstüne, bankaya gittikçe para o gün içerisinde çekilebilmektedir.

İş Bankası Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi

Emeklilere ferdi tüketici kredisi olanağı yayınlayan bankalardan bir tanesi de İş Bankası olmaktadır. Banka 36 aya varan vadeler ile maaş denk taksitler durumunda sunmuş olduğu ödeme planı ile müşterilerine kredi taksitlerini ödeyebilmeleri için pek çok yarar sağlamaktadır.

NAKİT, T.C. kimlik numarası, çekmek dilediğiniz kredi tutarı ve gelir bilginizi aralarında boşluk bırakarak 4402‘ ye gönderebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı ve taşınabilir bankacılık üzerinden krediler > kredim hazır menüsü aracılığı ile sözleşmenizi kolaylıkla imzalayabilirsiniz. SMS ile GSM operatörleri yönünden 1 sms tutarında ücret kesilecektir.

Emeklilere Kredi Veren Diğer Bankalar

Fibabanka: Üç bin lira limitli olmak şartıyla 18 ay vadeli olarak yayılan kredi; sıfır faizli olarak verilmektedir. Belirli bir oran prosedür ücreti ve sigorta bedelinin dışında fazladan bir gider yoktur. Ancak, bu kampanyanın belli tarihlerde sunulduğunu söylem etmeliyiz.
Denizbank: Yalnızca bin TL parasal gereksinimi olanlara rastgele bir dosya masrafı yahut sigorta olmadan kredi veren bir bankadır. Ancak, bu krediden faydalanmak isteyenlerin bir sene süresince iki fatura için otomatik ödeme talimatı vermesi koşulu aranmaktadır.
PTT Emekli Kredisi: Maaşını PTT’den alan emekliler; PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan gereksinim kredisi alabilirler. Bilhassa Aktifbank N Kolay kredisi ile kredi almanın çok elverişli olduğunu söylem etmeliyiz.
Halkbank: Bankanın mesut emekli kredisi bulunmaktadır. Maksimum 50 bin TL tutarında verilen kredinin azami vadesi de 60 ay olmaktadır. Bu krediye sms ile müracaat yapılabilir.
İş Bankası: Beş bin TL’den başlayarak 50 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir. Vade zamanı şayet en çok 60 aydır.
Aktifbank: PTT’nin anlaşmalı olduğu bir bankadır. Kredi limiti 60 bin TL’dir. Güncel faiz oranı şayet yüzde 2,5’tur.
Akbank: Maaşını kendisinden alan emeklilere 10 bin TL dosya masrafsız kredi sunulmaktadır.
TEB: Maaşını kendisinden alanlara promosyon ödemesi yapmaktadır.

Emekliler tertipli gelire sahip olduklarından ötürü bankalar yönünden sevilen müşteriler arasında bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilecek olan konu yaş olmaktadır. Emeklilerin yaşlarının çok yüksek olması durumunda bankalar kendilerine kredi vermek istemeyebilirler. Bu sebeple yapılması gereken tam teşekküllü hastanelerden akli dengelerinin yerinde olduğuna dair bir sıhhat raporu almaları olacaktır. Emeklilere verilecek olan kredilerin vadeleri yaş haline göre belirlendiğinden ötürü en yüksek yaşa kredi veren postane ve anlaşmalı bankalardan kredi temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu