Emekli Destekleri

Emekli Destek Primi Ne Kadar?

Türkiye’de geçim zorluğu çeken milyonlarca kişi var ve bunlar emekli olduktan sonra da daha refah bir yaşam elde edebilmek amacıyla çalışmak zorunda kalıyorlar. Emekli olduktan sonra ise çalışanların bir kısmı sigortalı olarak hizmet verirken bir kısmı da sigortasız bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar. Eğer kişi SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş ve çalışıyorlarsa bu durumda emekli aylıklarını kestirmeden sigortalı olarak çalışmaya devam edebiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu ise bu kişilere destek primi yardımı sağlıyor. Prim tutarının miktarı ise çalışırken alınmış olan brüt ücretin % 32’si kadar hesaplanıyor. Yani destek priminin 7,5 puanı işçi tarafından 24,5 puanı ise işverenin payından oluşuyor.

Emekli aylığını kestirmeden sigortalı bir şekilde çalışanlardan alınan destek primi emekli aylığına herhangi bir katkı sağlamıyor. Yani emeklinin aylığı bundan dolayı artmıyor.

Emeli aylığını kestirerek çalışanlar ise Sosyal Güvenlik Primi alabiliyorlar. Yani çalışmayı tamamlayıp yeniden emeklilik başvurusunda bulunanların aylıkları bu primler esas alınarak yeniden hesaplanıyor.

Hangisi Daha Avantajlı?

Emekli kişi aylığını kestirdiğinde bu bir gelir kaybı demek oluyor. Meselâ emekli olan kişi aylık 2 bin lira maaş alıyorsa 3 yıl aylığını kestirdiğinde ciddi bir kayıp rakamına ulaşıyor. Bunun için çalışan bir emeklinin emekli aylığını kestirmeden önce iyi düşünüp hesap yapması gerekiyor. Aksi takdirde kazanç beklerken kayıp daha fazla olabiliyor. Sonuç olarak emekli olduktan sonra elde edilecek olan kazanç düşükse artı bir avantaj sağlamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu