Eğitim Destekleri

Eğitim Destek Paketine Nasıl Başvurulur?

Eğitim destek paketlerinin amacı toplumsal olarak zor koşullarda öğrenimlerini devam ettirmek zorunda kalan öğrenci ve ailelere verilmiş olan nakdi yardımdır. Gençler alacakları bu destek eğitimleri sayesinde gelecek ve gelişim süreçlerini çok daha iyi plânlayabilecek ve eğitimlerini sürdürebilir konuma ulaşacaklardır.

Eğitim Yardımı Başvurusu

  • Eğitim yardımından yararlanabilmek için sosyal güvencenin olmaması ve ihtiyaç sahibi olduğunun belirlenmesi gerekiyor.
  • Başvuru işlemi anne tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Başvuru esnasında TC kimlik belgesinin de yanında olması gerekir.
  • Eğitim yardımı talebinde bulunacak olan kişinin haneye giren geliri kişi başı asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartı vardır.

Eğitim destek paketleri okul çağındaki her öğrenciye gerekli başvuru şartlarının yerine getirilmesiyle birlikte verilebilir. Birçok kurum eğitim destek paketini açıklarken bu paketin genel şartlarını da kendisi belirler. Aşağıda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu eğitim destek yardımına başvurunun şartları şöyledir.

İBB Eğitim Destek Paketi

İBB eğitim destek paketinden toplamda 30 bin öğrenci faydalanabilecek.  Buna göre öğrencilere tek seferlik 250 TL nakdi ödeme yardımı yapılacak. Destek hayırseverler tarafından toplanan bağışlarla yapılırken ödemeler öğrencilerin İstanbulkart’larına yapılacak.

Eğitim desteği paketinin verilmesinin amacı çocuk ve gençlerin yaşadığı yoksulluğun risklerinin farkında olmalarını sağlamak ve kendilerini bu anlamda daha kolay bir şekilde ifade edebilmelerine imkân tanımaktır. Bu sistem yalnızca gençler için değil aynı zamanda aileler içinde önemli bir süreç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu